Abecední Kudlův seznam hub

A B C Č D Ď H1 H2 CH J K1 K2 L M N O P1 P2 R Ř S Š T U V Z Ž


U každé vložené houby stačí kliknout na žlutý podtržený název houby.
Tímto se dostanete do galerie fotografií určitého druhu. Děkuji Vám za návštěvu!

V atlase přes 800 druhů hubMožnost objednání ZDE, nebo v ochodech Levné knihy


Hřib strakoš - Suillus variegatus

17. února 2010 v 19:42 | Kudláček |  Atlas hub


Hřib strakoš - Suillus variegatus


VII. - X.


Jedlý - tržní


říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Boletales - hřibotvaré » čeleď Suillaceae - kloubovité


Hřib strakoš je jednou z hub, kterou mám velice rád. Bohužel bývá hodně okousaný od slimáků a bývá hodně červivý. Jsou roky, kdy se najde za sezonu 10 - 20 plodnic a jsou roky, že jich roste na kosu, jako například v loni. Když se přišlo na strakoviště, za 20 minut bylo nasbíráno. Kupodivu byla malá červivost a slimákům se v suchém podnebí nechtělo vystrkovat růžky. Na Hlinecku roste od června do listopadu, na mnoha místech. Upřednostňuje borovici lesní, pod kterou rád roste a má rád kyselou půdu. Mám vytypované, že roste v borových lesích a borových monokulturách na suchém podkladu, nebo jej nacházím na rašeliništi kde jsou borovice i smrčiny s břízou. Je to krásně aromatická jedlá tržní houba. Používám jej do směsi, omáček, octa a na řízky. Též je dobrý na sušení. Po usušení strakoše rozemelu s hřibem nachovýtrusým a namíchám společně s podravkou. Sbírám jen menší plodnice, velké jsou většinou nabacané vodou. Doporučuji sbírat.


Klobouk má široký, v mládí polokulovitý, pak sklenutý až rozložený, jen za mokra lehce slizký, jinak suchý, sametově plstnatý, okrový nebo žlutohnědavý, naspodu s velmi drobnými, pepřově hnědými až olivovými póry. Hnědavě žlutá dužnina na řezu slabě modrá. Tento hřib sice patří mezi klouzky, ale má klobouk většinou suchý.


Dočetl jsem se, že dalším kladem této houby je fakt, že ze všech hřibovitých hub vykazuje nejnižší obsah těžkých kovů.


Látkové složení hub

Na www.vareni.cz napsali: Houby obsahují určité množství bílkovin, aminokyselin a glycidů, dosti nerostných solí a některé druhy karotenu, provitamin A-karoten (nejvíce obsahuje liška obecná), vitamíny skupiny B (nejvíce obsahují hřiby) a dokonce i stopy vitamínu D. Tyto látky se však dají získat snadněji z jiných potravin. V nepatrném množství obsahují houby i některé minerální látky jako draslík, fosfor, vápník, železo, sodík, mangan a jiné. Houby obsahují více minerálních látek než zelené rostliny. Například v 1kg sušiny bedly vysoké je až 180mg mědi. Hřib strakoš obsahuje až 1500mg železa v 1kg sušiny. Čerstvé houby obsahují až 95% vody. Po usušení se většina vody odpaří a váha hub se sníží až desetinásobně. Usušené houby obsahují až 30% bílkovin.


Možná záměna:

Klouzek kravský - Suillus bovinus, který je však hladký a za vlhka má velmi slizký klobouk. Je jedlý.Další názvy:

hřib strakoš
klouzek kožešník
bez práce
husí pupek
kačena
podborovák
kožešník
židák
a jiné

Více fotografií v galerii


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vl vl | E-mail | 3. října 2012 v 19:50 | Reagovat

Dobrý den,
u Hradce Králové jsem v borovém lese našel houby, snad klouzek  (hřib) zrnitý. Klobouk je okrově žlutý, vlhký, lepkavý, podobný klouzku modřínovému, jeho pokožka však nejde sloupnout. Vrstva rourek je slabá, tmavší než klobouk, póry jsou trochu podlouhlé, poblíž třeně vypadají trochu jako lupeny, spojované šikmými příčkami. Zrnka na pórech, jež bývají u kl. zrnitého popisována, jsem nenašel. Může t o být něco jiného, než klouzek zrnitý? Mám detailní makrofotografie, jak bych vám je mohl poslat?

2 Kudláček Kudláček | E-mail | Web | 4. října 2012 v 11:52 | Reagovat

[1]: Poslal jsem Vám email, ale i takto můžete poslat fotografie na adresu v záhlaví ;-)

Uvidíme, jestli se určení povede. Zkoušel jste hřib dutonohý, ale uvidíme s fotografie. Kudla

3 vl vl | E-mail | 4. října 2012 v 12:43 | Reagovat

Můžete mít pravdu, ale "noha" dutá nebyla. Ty makrofotografie se moc nepovedly, dělal jsem je z ruky, tak pošlu aspoň tu lepší z nich, kde je dobře vidět tvar "pórů".
Zdraví Vás
           vl :-)

4 Kudláček Kudláček | E-mail | Web | 4. října 2012 v 22:29 | Reagovat

[3]: Určitě, to jen střílím... Je mnoho možností ;-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama