Abecední Kudlův seznam hub

A B C Č D Ď H1 H2 CH J K1 K2 L M N O P1 P2 R Ř S Š T U V Z Ž


U každé vložené houby stačí kliknout na žlutý podtržený název houby.
Tímto se dostanete do galerie fotografií určitého druhu. Děkuji Vám za návštěvu!

V atlase přes 800 druhů hubMožnost objednání ZDE, nebo v ochodech Levné knihy


Masopust Blatno 2010

21. února 2010 v 20:17 | Kudláček |  Zprávy


Masopust Blatno 2010


Dnešním dnem skončilo masopustní veselí. Nyní nastává šestitýdenní půst. Poslední obchůzka se konala v místní části Hlinska zvané Blatno. Zde máte na ukázku několik fotografií a videa.Co je vlastně masopust

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý, které předchází Popeleční středě. Období masopustu bylo v minulosti obdobím zabíjaček, sousedských zábav, besed a také svateb. Toto poklidné období končilo právě veselou a často rozpustilou obchůzkou masopustního průvodu. I když se v minulosti obchůzka konala v úterý, byl tento den sváteční a lidé vykonávali jen nejnutnější práce v hospodářství. Průvod masek obcházel vesnici, masky koledovaly a žertovaly s přihlížejícími. Po skončení obchůzky se všichni sešli v hospodě, kde se konala taneční zábava. Ta však musela skončit do půlnoci, protože od rána Popeleční středy začínal přísný šestitýdenní půst.

Popis některých masek
Toho poznáte podle bílých kalhot a haleny, která je pošita barevnými odstřižky látky. Na hlavě má vysokou, špičatou čepici, na jejímž vrcholu jsou kytky z krepového papíru a pentle visící dolů. V ruce drží bič, kterým práská a pohání ostatní masky k seřazení do průvodu. Laufr tvoří dvojici se Ženuškou. Kráčí v čele průvodu a žádá starostu o povolení a během obchůzky jednotlivé hospodáře, zda může maškara navštívit jejich dům.

Starosta/ka povolení udělí a zároveň maškarám připomene, aby se chovaly mravně, vysoko skákaly a pěkně tancovaly. A to proto, aby byla dobrá úroda.


Za tuto masku je převlečen muž. Má na sobě ženské oblečení, které vychází z lidového oděvu přelomu 19. a 20. století. Na hlavě má buřinku či jiný mužský klobouk. Celou dobu drží košíček a vybírá peněžité dary od jednotlivých hospodářů peněžité dary.

Turci

Čtveřice Turků je oblečena do kalhot a haleny, dva jsou modří a dva červení. Jejich úkolem je tancovat před každým domem, aby se vyvedla úroda. V maskách Turků se mohou objevit pouze svobodní chlapci, kteří mají před vojnou.


Maškaru obalenou slámou nemůžete přehlédnout. K jeho výbavě patří i roh zavěšený přes rameno (tím oznamuje zahájení obchůzky), velký kravský zvonec připevněný vzadu na sukni a býkovec spletený ze slámy. Maska Slaměného je v průvodu obvykle zastoupena v počtu dvou a čtyř.

… a takto končívají masopustní obchůzky na Hlinecku

"Obchůzka se pomalu chýlila ke konci. Nadešel obřad porážení masky zvané Kobylka. Maškary si stouply do kruhu, v jehož středu pobíhala maska
Kobylky s maskou Rasa. Maska Žida přečetla tzv. Testament obsahující hříchy, kterých se Kobylka během roku dopustila. Žid se zaměřil především na stoupající ceny zboží a potravin a velkou nezaměstnanost. No a pak Ras přetnul kobylce žílu. Svalila se za velkého nářku na zem a ostatní masky okolo ní vesele tančily. Ras se nakonec smiloval, dal kobylce napít ohnivé vody, ta vyskočila a zvesela tančila. Tímto okamžikem skončila masopustní obchůzka".


Závěrem

Maškary z Hlinecka aspirují na zápis na seznam nehmotných památek UNESCO. Kromě studnických by mohly být na tento prestižní seznam zapsány i masky z obcí Vortová, Hamry a místní části Hlinska zvané Blatno. Žádost o jejich nominaci podá ministerstvo kultury letos na podzim, jedná se ale o velmi náročný proces, podobně přísný jako u movitých památek UNESCO. Těch má Česká republika zatím dvanáct, z nehmotných památek byl dosud zapsán pouze slovácký mužský tanec verbuňk.
Více videí najdeš Zde

Více fotografií najdeš Zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama