Abecední Kudlův seznam hub

A B C Č D Ď H1 H2 CH J K1 K2 L M N O P1 P2 R Ř S Š T U V Z Ž


U každé vložené houby stačí kliknout na žlutý podtržený název houby.
Tímto se dostanete do galerie fotografií určitého druhu. Děkuji Vám za návštěvu!

V atlase přes 800 druhů hubMožnost objednání ZDE, nebo v ochodech Levné knihy


Penízovka máslová - Rhodocollybia butyracea

16. února 2010 v 18:34 | Kudláček |  Atlas hub


Penízovka máslová - Rhodocollybia butyraceaVII. - XI.


Jedlá


říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Marasmiaceae - špičkovité

Foto. Václav Voňka

Václav Voňka: Jedna z mála hub, které se zde v okolí Chotěboře nedá přehlédnout.
Začíná vyrůstat až pozdě na podzim, ale zato je jí všude plno. Někdy se zdá, že neroste nic jiného. Je to drobnější houbička, ale zase není tak malá, aby se nevyplatila sbírat.
Poznáme ji podle tmavohnědého až červenohnědého klobouku, čistě bílých lupenů, které kontrastují s kloboukem a barevně podobnou nožičkou. Ve stejném období tu roste i jí podobná Penízovka kuželovitá, (Rhodocollybia butyracea), která je daleko světlejší a nemá tak krásné barvy a celkově vypadá šedivěji. Je taky jedlá a někteří ji řadí do stejné skupiny s máslovou. Mě připadá penízovka kuželovitá svým vzhledem, jakoby už postarší a tak raději seberu penízovku máslovou, která má živější barvy a někdy nacházím opravdu krásné a statné plodnice. Chuťově je to nevýrazná houba vhodná do směsi, polévek, či naložení do octa. Mé manželce vadí, protože prý má zemitou chuť. Já ji rád seberu, zvláště když se mi poštěstí najít opravdu zajímavé a barevné kousky.


Jako na Chotěbořsku, tak i na Hlinecku je penízovka nejhojnější podzimní houbou.
Roste nejen u nás, ale v celém pásmu severní polokoule. Vyrůstá v lesích šech typů, ale nacházím ji v parcích, alejích, remízcích i pod samostatnými jehličnany. Objevuje se ve velkých skupinách, v řadách i kruzích. Je jedlá, dají se využít i zmrzlé plodnice. Když je málo hub, tak penízovku seberu, ale jen malé uzavřené plodnice. Velké jsou většinou nabacané vodou a jak píše Václav, jsou cítit po zemině. Používám ji do držkové polévky, ale jen pár plodnic.

Foto: Václav Voňka


Možná záměna:

Její na chlup podobná Penízovka kuželovitá - (Rhodocollybia butyracea). Obě penízovky se vyznačují stejnou vůní a chutí, rostou na stejných místech a liší se především zbarvením klobouku, který je v tomto případě načervenale až kaštanově hnědý. Penízovka kuželovitá se vyznačuje šedými nebo šedavě hnědými klobouky. Hodně lidí je berou jako jeden druh.

Více fotografií v galerii
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama