Abecední Kudlův seznam hub

A B C Č D Ď H1 H2 CH J K1 K2 L M N O P1 P2 R Ř S Š T U V Z Ž


U každé vložené houby stačí kliknout na žlutý podtržený název houby.
Tímto se dostanete do galerie fotografií určitého druhu. Děkuji Vám za návštěvu!

V atlase přes 800 druhů hubMožnost objednání ZDE, nebo v ochodech Levné knihy


Lysohlávka tajemná česká - Psilocybe serbica var. bohemica

17. ledna 2015 v 11:45 | Kudláček |  Atlas hub

Lysohlávka tajemná česká - Psilocybe serbica var. bohemica

(Šebek) Borovička, Oborník & Noordel.

IX. - XII.

Jedovatá

říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Strophariaceae - límcovkovité » rod Psilocybe - lysohlávka

Vědecká synonyma
Psilocybe bohemicaŠebek
Psilocybe coprinifacies (Rolland) Pouzar
Psilocybe mairei Singer ss. Kubička et alli, pp., non Singer
Stropharia coprinifacies Rolland ss. Herink

Další názvy
= lysohlávka česká

Tento druh lysohlávky jsem našel náhodou při focení čirůvky zelánky a sběru hub pro brněnskou výstavu. Taktéž se několik plodnic posílalo do Brna. Mám tu jedno místo u cesty, kde je borovice, bříza a cíp několika smrků, s jívou a černým bezem. Do tohoto cípu vozí lidé z nedalekých baráků vyvážku, zbytky rostlin ze záhonů. V těchto místech se naší lysohlávce české velice daří. V loni (2014) jsem tajemnou houbičku viděl po celém cípu, jen bohužel moc nevěnoval focení, ale alespoň tyto záběry…

Popis

Klobouk 2-5 cm v průměru, vyklenutý až plochý, na středu s hrbolem, ve stáří mé často zvednutý okraj, který je slabě rýhovaný. Barvy je za vlhka až rezavě hnědé, vysycháním přechází do světle okrova. Při poranění a ve stáří modrozelená.
Lupeny jsou přirostlé až krátce sbíhavé, nejdříve světle šedé, později tmavohnědé, na ostří bělavé.
Třeň 4,5-10 cm vysoký, 0,2-0,7 cm tlustý válcovitý, lysý, s nepatrnými zbytky vela. Na bázi je mírně ztlustlý. Jinak je podélně vláknitý, bělavý a po otlačení modrající.
Dužnina bělavá, někdy s béžovým nádechem, vůně houbová, někdy po tlející trávě. Za čerstva je ostřejší.
Výtrusný prach černohnědý. Výtrusy oválné, k oběma koncům stažené, nebo jadérkovité, se zřetelným pórem, barvy hnědavé až hnědé. Velikost 11-15 x 4,5-7 µm.

Ekologie

Výskyt září až prosinec, pod listnáči jako je jasan, javor, jíva, olše, většinou jednotlivě na rozkládajících se větvičkách a opadu podél lesních cest a kopřivách. Upřednostňuje ruderální půdy.

Jedovatá.

Možné záměny

Lysohlávka modrající (Psilocybe cyanescens) která má menší výtrusy a roste velmi hojně ve skupinách, je jedovatá.

Zajímavosti

V dnešní době používaná jako droga. Obsahuje jed psilocybin. Halucinogenní účinky se jeví jako potenciálně perspektivní v psychodiagnostice a snad i v psychoterapii. Nutné je ale varovat před požitím těchto hub bez lékařského příkazu, neboť jde o látky toxické. Roste po jednotlivých plodničkách a je vzácnější než lysohlávka modrající. V Červeném seznamu hub České republiky je vedena jako ohrožený druh. Proto se doporučuje k ochraně.

Literatura

Internetové stránky 2005.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 198.
Příroda Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Autor Jan Holec & Miroslav Beran 2006 str.194.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 606.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 270.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mečoun mečoun | 17. ledna 2015 v 17:56 | Reagovat

škoda,že jsme prošvihli termín ale koncem roku se nechám pozvat na gulášek...muhehe...čusík O_O

2 Kudláček Kudláček | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 19:23 | Reagovat

[1]: Domluveno, kousek od místa, kde jsme stáli a autem... ;-)

3 Radek Radek | 16. prosince 2015 v 9:49 | Reagovat

Zdravím,

moc si vážím vaší práce. Fotogalerie je opravdu skvělá... Ale zajímalo by mně, kde jste vyčetl, že je jedovatá?

Psilocybin se v těle v kyselém prostředí mění na farmakologicky účinný psilocin. Ten potom působí jako částečný agonista k receptorům 5-HT2A v mozku, a napodobuje tak působení serotoninu.

Akutní toxicita psilocybinu je poměrně nízká, orální LD50 u krys je 280 mg/kg, tedy asi poloviční než u kofeinu.

4 Kudláček Kudláček | 16. prosince 2015 v 17:19 | Reagovat

[3]: Milý Radku, každá houba, která obsahuje nějakou látku, musí být vedená jako jedovatá, to přesně platí třeba u muchomůrky červené a podobným… Je to myšleno, když se někdo předávkuje! Když si vezmeš atlas hub, taktéž budeš mít u takových hub buď houba nejedlá, nebo jedovatá. Nikdo si nevezme na triko a napsat že se jedná o houbu jedlou, když zanechává v těle bodel…. U vzácných, červeno seznamových hub raději píšu nejedlá, z důvodu lidskému hladu, hamižnosti. Snad pochopeno!!! JL

5 Lysergid Lysergid | E-mail | 27. května 2018 v 16:37 | Reagovat

Dobrý deň

Len sa pripájam k Radkovi, že psylocybín nieje jed. Je to psychoaktívna látka, ktorá nieje toxická, a jej mechanizmus účinku je taký istý ako mechanizmus neurotransmiterov. Psilocín sa naviaže na 5-HT receptor a zmení elektrochemický potenciál ktorý sa potom šíri ako postupná vlna depolarizácie pozdĺž axónu nervovej bunky. Ak si porovnáte molekuly serotonínu, dimetyltryptamínu (DMT) a psylocínu, určite vám neujde nápadná podobnosť. DMT je látka, ktorú si mozog každého z nás sám vytvára. Je to jeden z najsilnejších psychedelických halucinogénov vôbec. Silnejší ako psilocín a svojimi účinkami je mocnejší ako LSD. Má sa za to, že saúčastňuje zrejme na vytváraní snov, a tiež pri smrti sa vyplavuje do mozgu vo vysokej koncentrácii. Napriek tomu tieto látky niesú toxické. Nie sú to látky ako napr.
kyanidy, kde kyanidový ión vytláča atóm kovu z biokomplexov. Tieto látky, ako napr. kyanidy majú mechanizmus účinku vždy toxický. Toxická ale môže byť koncentrácia psychoaktívnych látok, ale taky koncentráciu má aj kuchynská soľ. 500g vás bezpečne zabije, pritom je to zlúčenina nevyhnutná pre život. Je to smrť pomalá a bolestivá, ale zase lacná. Z tohto titulu označenie Lysohlávok ako jedovatých,a psilocybínu ako jed, je z odborného hľadiska nekorektné. Korektnejšie je "psychoaktívne", alebo "psychoaktivna látka"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama